To grupa cech, która według obecnych prognoz będzie kluczem do odniesienia sukcesu zawodowego w XXI wieku. Dotyczy głównie młodego pokolenia, czyli tych, którzy zaczną pełnić istotną rolę na rynku pracy w ciągu najbliższych dwudziestu lat.
Jakie zdolności możemy zaliczyć do grupy 4K?
Zgodnie z nazwą, mamy ich cztery i nazwa każdej zaczyna się na literę „K”, co znacząco ułatwia ich zapamiętanie:
- Kooperacja
- Krytyczne myślenie
- Komunikacja
- Kreatywność
Kooperacja
Czyli zdolność współpracy z ludźmi, w grupie. Możemy zaliczyć do tej kategorii też umiejętność rozwiązywania konfliktów, negocjacji i mediacji. Chodzi o to, aby świadomie wykorzystywać własne umiejętności społeczne, w celu ułatwienia sobie codziennego funkcjonowania w społeczeństwie.
Dialog z drugim człowiekiem jest kluczem do osiągnięcia celu, często wspólnego. Pamiętajmy, że kooperacja to nie tylko umiejętność prowadzenia rozmów z drugą osobą i spędzania z nią czasu, ale też chęć do wysłuchania i próby rozwiązania jej problemów.
Szczególnie współcześnie, kiedy każdego dnia wymieniamy z bliskimi, znajomymi czy współpracownikami dziesiątki wiadomości na różnego rodzaju komunikatorach internetowych, pamiętajmy, że kooperacja nie ogranicza się do życia realnego.
Pracując zdalnie, wciąż musimy współdziałać z innymi, mimo że nie znamy się na żywo. Współpraca w świecie wirtualnym może przyjmować nieco inną postać, ale zawsze gdzieś jest i odgrywa ważną rolę w drodze do osiągnięcia sukcesu.
Krytyczne myślenie
W pewnym stopniu możemy zamienić ten termin na „myślenie logiczne”. Chodzi tutaj o umiejętność analizowania, łączenia, weryfikowania i badania informacji, faktów i zdarzeń, które nas otaczają.
Dlaczego jest to tak ważne współcześnie? Żyjemy w ogromnym natłoku danych płynących do nas z każdego możliwego źródła. Aby być kompetentnym pracownikiem, musimy umieć oddzielać informacje rzetelne i przydatne od całej reszty.
Dobrze rozwinięte myślenie krytyczne może nam się przydać również w życiu codziennym. Zdolność logicznego rozumowania jest zawsze w cenie. Co więcej, okazuje się być przydatna w najbardziej losowych okolicznościach, często zupełnie trywialnych. Krytycznego myślenia będzie używał makler giełdowy, zastanawiając się, jaką operację na rynku wykonać, a także mechanik naprawiający samochód.
To właśnie dlatego jest to tak ważna cecha — każdy człowiek ją w jakimś stopniu posiada i używa, i właśnie ta uniwersalność jest wyznacznikiem jej wagi. Nasza zdolność logicznego myślenia pozwala nam komunikować się z innymi ludźmi. Dzięki temu jesteśmy w stanie prawidłowo się komunikować i wyciągać z dialogu odpowiednie wnioski. Bez krytycznego myślenia nie byłoby ani komunikacji, ani kreatywności i kooperacji.
Komunikacja
Nieco zostało już napomknięte na ten temat, ale jak nietrudno zauważyć, każda z kompetencji 4K w jakiś sposób łączy się z pozostałymi, stąd ostatecznie tworzą siatkę wspólnych powiązań. Cała ta siatka wydaje się być skutecznym środkiem ułatwiającym rozwój zawodowy.
Pozostając w temacie siatek, bardzo ważna jest umiejętność tworzenia siatki kontaktów i znajomości. Aby osiągnąć taki skutek, poza chęcią do kooperacji, musimy wykazać się zdolnością komunikacji.
Wbrew pozorom nie jest to banalny frazes. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wielką rolę odgrywa ona w naszych życiach. Każda interakcja z drugim człowiekiem jest jej rodzajem. Duża część naszych życiowych decyzji i kontaktów jest od niej zależna. Wniosek nasuwa się jeden: nauczmy się dobrze komunikować, aby osiągać zamierzone cele.
Wiadomo, że nie każdy jest szczególnie towarzyski, niektórzy bywają niezwykle nieśmiali i z trudnością przychodzi im nawiązywanie nowych znajomości. Dobrym sposobem na początek jest próba nawiązywania w codziennych sytuacjach, takich jak zakupy w sklepie, kulturalnego kontaktu z drugim człowiekiem. Sprzedawca dużo inaczej odbiera klienta, który przywita się i podziękuje na pożegnanie, niż kogoś, kto bez słowa przyłoży tylko kartę płatniczą do terminala i odejdzie.
Takie małe rzeczy, jak uprzejmość i kultura kontaktu z drugą osobą mogą okazać się zbawienne w skutkach, dlatego naprawdę warto o nie zadbać!
Kreatywność
Często słyszymy w mediach o przydatności tej kompetencji w życiu codziennym i zawodowym. Okazuje się, że całkiem słusznie. Kreatywność nie jest cechą zero-jedynkową i u każdego może objawiać się w innej formie. To właśnie ona stoi za wszystkimi innowacyjnymi rozwiązaniami, wynalazkami i pomysłami rewolucjonizującymi nasz świat.
Przez swoją złożoność ciężko jest znaleźć jeden złoty środek, który pomoże ją poprawić. W sieci mamy dostęp do setek różnych „treningów kreatywności i twórczego myślenia”, ale pamiętajmy, że niekoniecznie będą one skuteczne. Niezależnie od naszego nastawienia, warto jednak spróbować tych technik, bo może właśnie dla nas okażą się bardzo przydatne.
Nie jest tajemnicą, że kreatywność stoi za każdą inną kompetencją z grupy 4K. Musimy być kreatywni, aby umieć współdziałać z innymi ludźmi, znajdować rozwiązania dla naszych problemów. Jeśli chcemy myśleć krytycznie, mała dawka kreatywności również nie zaszkodzi, a być może pomoże dojść nam do nowych, bardziej odkrywczych wniosków. Ostatecznie komunikacja — ona również nie poradzi sobie bez kreatywności, dzięki której tworzymy i rozumiemy żarty, nowe idee i koncepty.
Przewidywania na przyszłość
Pamiętaj, że są to tylko prognozy i wstępne analizy stworzone przez psychologów i socjologów. Nie definiują tego, co faktycznie będzie działo się na rynku pracy za dwadzieścia czy trzydzieści lat. Nie każdy zawód wymaga tych samych kompetencji i umiejętności, dlatego ważne jest, aby kształcić się w tym kierunku, który faktycznie nas interesuje, a nie tym, który według przewidywań będzie najbardziej opłacalny finansowo za dekadę. Tak samo potraktuj koncept kompetencji 4K — jest to coś ciekawego, z czym warto się zapoznać, ale nie definiuje niczyjej przyszłości zawodowej. Jeśli chcesz zadbać o nią już dziś, tutaj znajdziesz oferty pracy dla młodzieży i studentów, idealne, aby poprawić swoje umiejętności 4K.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o kompetencjach 4K, śledź nasze artykuły!
Przeczytałeś artykuł? Daj nam znać co, o nim myślisz, wypełniając ankietę!
Projekt dofinansowany przez Fundację Empiria i Wiedza w programie „InwestorJa” i finansowany ze środków Miasta Krakowa.