Bezsenność. Problemy ze snem. Nie reagowanie na budzik. Brak sił na zebranie z łóżka. Zmęczenie po przebudzeniu. Przytłaczająca ilość snów. Zasypianie przy książkach. Brzmi znajomo?
Wydawałoby się, że skoro śpisz (bez znaczenia czy długo, czy krótko) to powinieneś obudzić się wyspany. Wydawałoby się, że zaśnięcie to naturalna rzecz, która zawsze powinna przyjść z łatwością. Jednak tak nie jest. Dlaczego?
Odpowiedź jest złożona, ale zrobimy wszystko by odnaleźć odpowiedź na pytanie – „Dlaczego nie mogę się wyspać?”. Aby zdobyć tę wiedzę, rozważymy takie zagadnienia jak : hipokamp, zegar biologiczny, czynniki wpływające na jakość snu oraz mity o śnie. Zaczynamy!
HIPOKAMP (czyli po co musisz spać)
Oczywistym jest, że śpisz po to, aby się wyspać i odpocząć. Ale czy wiesz, że gdy śpisz to w Twoim mózgu informacje z dnia, czyli cała niezbędna wiedza, z pamięci krótkotrwałej przechodzi do tej długotrwałej?
Dzieje się to właśnie w części mózgu — hipokampie. Jak cudownie, że go masz! Pamiętaj więc o tym, podczas gdy będziesz zastanawiać się, czy zarwać nockę. Nauka bez snu nie ma sensu.
Pozwól swojemu hipokampowi zapamiętać informacje!
ZEGAR BIOLOGICZNY
Dzięki poznaniu jak działa zegar biologiczny, jesteś w stanie zrozumieć, dlaczego w nocy powinno się spać, a w dzień pracować. Brzmi jak oczywistość, ale trudno jest się czasem do tego stosować, nieprawdaż?
A więc oto i on:
Widzisz? Aż od około 21:00 do 7:30 w Twoim organizmie wydziela się melatonina, czyli hormon, który odpowiada za senność.
Nie dziw się więc, że wieczorem i rano jesteś tak zmęczony — to normalne! Zwróć uwagę także na to, w jakich godzinach Twój mózg jest najlepiej przystosowany do nauki- może warto wykorzystać tę wiedzę?
CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA JAKOŚĆ SNU
1. Picie kawy.
Działanie kawy w organizmie utrzymuje się aż do 8 godzin! Nawet jeśli wydaje Ci się, że kofeina na Ciebie nie działa, to ona robi swoje. Jeśli nie jest już aktywna w
Twoim organizmie, Twój sen jest bardziej wydajny. Postaraj się, więc żeby nie pić kawy 8 godzin przed zaśnięciem.
2. Ilość.
Będzie krótko, zwięźle i na temat, bo to zagadnienie nie podlega żadnym wątpliwościom. Śpij 7-9 godzin!
3. Niebieskie światło.
Niebieskie światło, czyli wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne hamują wydzielanie melatoniny, hormonu odpowiadającego za senność. A więc skutkiem scrollowania mediów społecznościowych przed zaśnięciem jest niestety problem ze snem… Ciężko się z tym rozstać, ale może to właśnie pora, byś przyjął wyzwanie i spróbował nie używać telefonu minimum 30 minut przed planowanym zaśnięciem?
4. Miejsce do spania.
Twój mózg potrzebuje jasnych sygnałów: biurko — aktywność, nauka; łóżko — odpoczynek, sen. Jeśli łóżko jest miejscem, w którym robisz także inne czynności oprócz spania, nietrudno o problem z zaśnięciem. Warto nauczyć swój mózg, że łóżko to sen!
OBALAMY MITY O ŚNIE
–Słyszałeś o cyklu 1,5 h? On nie działa!
Teoretycznie powinien się sprawdzać, ale w tej teorii, że budząc się w wielokrotnościach 1,5 h, czyli na końcu cyklu, powinieneś być wyspany, jest pewna luka… Nie uwzględniono tego, że u każdego człowieka długość poszczególnych faz ma odmienną długość… W związku z tym kalkulatory obliczające preferowaną godzinę wstania nie sprawdzają się, ponieważ nie są spersonalizowane.
–Nie możesz przyzwyczaić swojego organizmu do krótkiego snu.
Naprawdę! Jedyne co, to jesteś w stanie przyzwyczaić swój organizm do pracy na „niskich obrotach”. Oprócz tego możesz nauczyć się żyć bez energii i produktywności. Warto?
–Długi sen może być tak samo niezdrowy jak ten krótki.
Dlaczego? Wszystko przez fazę REM! Tak zwana faza szybkich ruchów gałek ocznych. To właśnie podczas niej mózg wykazuje największą aktywność i śnisz! Problem polega na tym, że mózg nie odróżnia przygód w snach od tych w rzeczywistości i męczy się tak samo jak w realnym świecie… Z tego powodu, gdy twój sen będzie długi, czyli tym samym ilość faz REM będzie duża, obudzisz się zmęczony…
–Nie możesz wyspać się na zapas!
Prawidłowa ilość snu każdego dnia jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu, a jego zła proporcja, ma dla niego nieodwracalne, szkodliwe skutki (np.: uszkodzenia hipokampu!).
Ważne jest, byś posiadał wiedzę na temat swojego snu, bo nikt, jeśli nie Ty, nie jest w stanie zmienić jego jakości. Posiadając ją, jesteś w stanie wpłynąć na swoją produktywność, lepiej wykorzystywać swój każdy dzień, a tym samym rozwijać swój mózg. W temacie rozwijania mózgu — rozkmiń ten cytat twórcy psychoanalizy, Zygmunta Freuda: „Śnimy, żebyśmy nie musieli się obudzić, ponieważ chcemy spać.”.
Źródła:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipokamp
– KŁAMSTWA na temat SNU, w które WIERZYSZ �� (obalamy mity) -Biologia na czasie 3 – zakres rozszerzony, nowa era, s. 22