Kilka słów wstępu
Pewnie nie raz spotkałeś się z żartami mówiącymi o ofertach pracy na najniższych stanowiskach wymagających kilkuletniego doświadczenia. Żarty te są niestety zadziwiająco bliskie rzeczywistości. Wielu pracodawców wymaga od kandydata doświadczenia w branży, skończonych studiów, a najlepiej jeszcze znajomości kilku języków obcych. Znalezienie pierwszej pracy, która będzie spełniała nasze wyobrażenia z pierwszego roku studiów, może się więc okazać nie lada wyzwaniem.
Gamechangerem może się okazać w takiej sytuacji staż, który pozwoli ci zdobyć doświadczenie i cenne kontakty już na studiach, ba czasami nawet przed ich rozpoczęciem!
Według definicji słownika języka polskiego staż jest to «praktyczna nauka zawodu odbywana w jakiejś instytucji przez absolwentów szkoły lub studiów, czasem stanowiąca próbny okres ich pracy». Wiele osób, na co wskazuje również przytoczona definicja, zaczyna poszukiwanie stażu dopiero po skończeniu nauki, jednak myślę, że warto zająć się tym wcześniej. Praktyki i staże są okresami “pracy na próbę”. Nie tylko pozwalają zdobyć doświadczenie, ale też sprawdzić, czy wybrany obszar, jest faktycznie tym, czym chcemy się w przyszłości zajmować. Nietrudno się też domyślić, że im więcej doświadczenia zbierzemy, tym bardziej “zatrudnialni” się staniemy i tym szybciej znajdziemy pracę. Co ważne staż może być płatny lub bezpłatny.
Jak zdobyć staż?
Research
Przede wszystkim trzeba zacząć od decyzji — na jakim polu chcesz się rozwijać, a co za tym idzie, w jakiej branży chcesz szukać stażu. Dużą pomocą może być rozmowa ze starszymi koleżankami i kolegami, którzy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. Być może w obszarze, w którym chcesz się rozwijać, są jakieś duże firmy, których polityka zakłada prowadzenie staży.
Warto również korzystać z takich platform jak LinkedIn. Tam łatwo znajdziesz rekruterów z różnych branż. Spróbuj wysłać do nich wiadomość, może akurat się uda. Nie zapominaj również o serwisach internetowych — m.in. Students.pl, Absolvent.pl, Eurostudent.pl czy Praca.pl. Warto również przeszukać akademickie biura karier czy udać się na targi pracy.
Pamiętaj, by tworząc swoją aplikację, stosować drobne modyfikacje. CV i list motywacyjny uszyte na miarę dla potencjalnego praco- czy stażo-dawcy mają większe szanse na powodzenie. Nie zapominaj też o naszej bazie ofert staży, którą znajdziesz pod tym linkiem.
Rozmowa rekrutacyjna
Jeżeli jesteś jednym ze szczęśliwców, którym udało się zakwalifikować na rozmowę rekrutacyjną, dobrze się do niej przygotuj. Pamiętaj, że następnym krokiem jest już staż. Choć to bardzo prozaiczne, ważne jest, by zrobić dobre pierwsze wrażenie — być odpowiednio ubranym, nie spóźnić się, składnie się wypowiadać.
Żeby zmniejszyć stres związany z rozmową rekrutacyjną, możesz poćwiczyć w domu odpowiadanie na najczęstsze pytania. W ten sposób nauczysz się formułować wypowiedzi odpowiednio do okazji. Będziesz miał również szansę przemyśleć często poruszane kwestie, które dla kogoś dopiero wchodzącego na rynek pracy wcale nie muszą być oczywiste.
Jak dobrze przeżyć staż?
Zdobycie stażu to wcale nie koniec drogi. By odnieść jak najwięcej korzyści i sprawić, że nawet ten bezpłatny staż okaże się wart poświęconego czasu, musisz się trochę postarać.
Wyznacz cele
Zacznij od zastanowienia się, czego właściwie chciałbyś się nauczyć? Dużo łatwiej będzie ci produktywnie przeżyć czas stażu, jeśli przed jego rozpoczęciem przeanalizujesz swoje cele i ich realizowalność. Wiadomo, że zakładanie, że nauczysz się bardzo skomplikowanego programu, z którego korzystają tylko wykwalifikowani pracownicy, jest bardzo mało realne. Postawienie sobie takiego celu przyniesie więc niepotrzebną frustrację. Dobrze postawione kamienie milowe, mogą okazać się jednak świetnym drogowskazem, który poprowadzi cię przez czas stażu.
Bądź proaktywny
Proaktywność i wychodzenie z inicjatywą to klucze do dobrego przeżycia stażu. Bardzo często w firmach brakuje konkretnego pomysłu na stażystów. Zdarza się, że wyznaczane im zadania faktycznie opierają się na kserowaniu i parzeniu kawy. Kiedy pokarzesz, że naprawdę chcesz się uczyć i ci na tym zależy, masz szansę na większe zaangażowanie ze strony bardziej doświadczonych pracowników. Przeważnie ludzie, widząc, że komuś “się chce”, są bardzo chętni do dzielenia się swoim doświadczeniem.
Stawiaj na relacje
Czas stażu to świetny moment na zbudowanie profesjonalnych relacji. Poznanie ludzi z branży może ułatwić ci zdobycie kolejnych staży, a ostatecznie nawet pracy. Osoby pracujące w branży będą również w stanie opowiedzieć ci, jak faktycznie wygląda praca, jakie są perspektywy, w którym kierunku warto się rozwijać. Idealną sytuacją będzie znalezienie mentora, który wesprze cię w rozwoju w obranym kierunku. Budowanie networku to jedna z największych wartości, jakie możesz wynieść ze stażu.
Proś o feedback
Staż to okres nauki. Naturalnym jest więc, że popełnisz błędy, część zadań zrobisz dobrze, ale pojawią się również potknięcia i niedociągnięcia. Prosząc o informację zwrotną, z jednej strony pokazujesz, że naprawdę chcesz się uczyć, że zależy ci na poprawieniu błędów. Z drugiej strony zapewniasz sobie również okazję do nauki. W natłoku obowiązków ludzie często wolą samemu poprawić błędy, nie zważając na to, że korekta jest idealną okazją do nauki. Prosząc o feedback, kreujesz również dla siebie sytuację, dzięki której będziesz mógł się rozwinąć.
Podsumowanie
Dobrze przeżyty staż może okazać się trampoliną do wymarzonej pracy w przyszłości. Często znalezienie go będzie wymagać sporo zachodu, jednak wydaje się, że warto. Wakacje już tuż, tuż to idealna szansa na znalezienie stażu — powodzenia!